ZeROChA e. V.

ZeROChA e. V. zu Gast bei den Kölner Rum Orthodoxe Gemeinden Hl. Georgios und St. Dimitrios, Seiner Seligkeit Patriarch Johannes X. von Antiochien und Eminenz Metropolit Isaak Barakat

ZeROChA e. V. hat im Oktober 2016 eine Hilfsaktion gestartet unter dem Motto „Frieden & Hilfe für die Kriegsopfer in Syrien.“  Es war ein langer, zum Teil steiniger aber doch zum Ende ein sehr erfolgreicher Weg gewesen im Namen der Kriegsgeschädigten in Syrien. Für diese Hilfsaktion wurden insgesamt 5000 Flyer, 300 Poster gedruckt und in ganz Deutschland verteilt. Ein Fernsehauftritt und ein Zeitungsinterview und viele Vorträge bei dem Rum Orthodoxen Gemeinden halfen dabei gemeinsam eine erfolgreiche Hilfsaktion zu meistern.

Das Ergebnis kann sich sehen lassen im Namen der Kriegsopfer. Insgesamt wurden 9.02 Tonnen Sachspenden in Form Kleidung, Decken und Fahrräder gesammelt die zum größtenteils neuwertig waren. Unter anderem wurden auch medizinische Geräte wie ein Ultraschallgerät und ein EKG–Gerät gespendet. An Lebensmittel-Spenden wurden eine Tonne – Makkaroni und vierhundert Kilo Reis gespendet. Die Sachspenden hatten insgesamt einen Warenwert von ca. 70.000 Euro und an Geldspenden kamen nochmals 6.000 Euro hinzu. Die Sachspenden wurden per Container nach Latakia / Syrien an unser Patriarchat in Damaskus adressiert und per Schiff verfrachtet. Der Container kam am 08.09.2017 in Latakia an.

Es war eine gute Gelegenheit das seine Seligkeit Patriarch Johannes X. von Antiochien, Vertreter der gesamten Rum Orthodoxen Christen vom Orient und Fernost vom 08.09.2017 bis einschließlich 14.09.2017 zu Gast in Deutschland war. Er war als Ehrengast zu einem Kongress in Münster eingeladen, an dem er auch während seines Besuches teilnahm. Wir haben seine Seligkeit den Patriarchen in Köln auf einem Empfang unserer Gemeinden Hl. Georgios und St. Dimitrios treffen können in Anwesenheit von sehr vielen Gemeindemitgliedern. Bei diesem Treffen konnten wir die erfolgreiche Hilfsaktion beenden, durch die Übergabe der Geldspende und symbolische Übergabe der Sachspende (Container). Vorstand der ZeROChA e. V. dürfte bei dem Empfang eine Rede über den Verlauf der Hilfsaktion und eine Dankesrede an alle Unterstützer der Hilfsaktion halten. Unser Dank gilt allen, die diese Hilfsaktion so erfolgreich unterstützt haben. Es haben sehr viele mitgewirkt unter anderem auch Mitglieder anderer Religionszugehörigkeiten wie Aleviten, Sunniten und Atheisten haben diese Hilfsaktion tatkräftig unterstützt. Ein großer Dank geht auch an unsere Rum Orthodoxe Kirchengemeinden in Köln Hl. Georgios und St. Dimitrios, Hamburg – St. Petrus, Innsbruck – St. Georgios, Stuttgart – St. Johannes Der Täufer, Mannheim – St. Petrus und Aschaffenburg -St. Paulus ohne ihre Hilfe wäre diese Hilfsaktion sicherlich nicht so erfolgreich gewesen wie sein sollte.  

Zum Schluss hat sich seine Seligkeit der Patriarch Johannes X. von Antiochien im Namen der Kriegsopfer in Syrien bei uns für die erfolgreiche Hilfsaktion bedankt.

Vorstand der ZeROChA e. V.

__________________________________________________________________________________________________________

ZeROChA’nın Kutsal Patrik Hazretleri 10. Yuhanna’nın Ziyareti

Köln’deki kilise cemiyetlerimizin Hl. Gergios, St. Dimitrios, Kutsal Patriğimiz 10. Yuhanna ve Metropolit Hazretleri İsaak Barakat’ın konuğuyduk. Bu büyük etkinliği organize eden ilk sırada sevgili cemiyetlerimize, cemiyet üyelerine ve bilhassa bu fevkalade yemekleri hazırlayan bayan kardeşlerimize, yönetim kuruluna ve başkanları sayın Gazel Mızıkacıoğlu ve Musa Çifçioğlu’na canı gönülden teşekkür ederiz.

ZEROChA e. V., Ekim 2016’da „Suriye Savaşı kurbanları için yardım ve Barış “ sloganı altında bir yardım kampanyası başlatmıştı. Suriye’deki savaş mağdurları adına başlatığımız bu yardım kampanya, uzun ama maalesef çok taşlı bir yol arkamızda bıraktığımızı ve buna rağmen bu yardım kampanya, savaş mağdurları adına çok başarılı sonuçlandığını vurgulamak isteriz. Toplam 5000 broşür, 300 afiş basıldı ve Almanya çapında dağıtıldı. YOL TV’de kampanya tanıtımı, bir gazete röportajı ve Rum Ortodoks Kiliselerine bağlı olan halkımıza ve cemiyet yönetim kurullarına bu yardım kampanya hakkında bilgiler sunuldu ve buna kaynaklı, birlik olmamızın çabası sayesinde, başarılı bir yardım kampanya olmasına bu neden olmuştur.

Toplanan eşya bağışı detaylı sıralıyacak olursak, kadın, erkek ve çocuk giyisi, battaniye ve bisikletlere beraber toplam 9.02 ton bağış yapıldı. Bu sıralanan eşyaların çoğu yeni idi. Diğer eşyalar yanı sıra bir ultrason cihazı ve kalp ölçü cihazı gibi tıbbi cihazlar da bağışlandı. Gıda’dan bir ton makarna ve dört yüz kilo pirinç bağışlandı. Toparlanan bağışların toplam değeri yaklaşık 70.000 avro, para bağışları ise yine 6.000 avro ilave edildi. Toparlanan eşya bağışlarını bir konteynere sığdırarark, Lazkiye / Suriye’ye gemide böylece deniz yolu ile sevk edilerek Şam’deki patrikhanemize ulaştırıldı. Konteyner, 08.09.2017 tarihinde Lazkiye’ye vardı.

8 Eylül 2017’den 14.09.2017’ye kadar Doğu ve Uzak Doğu, Rum Ortodoks Hristiyanların ruhani lideri, Antakya’nın kutsal Patriği 10. Yuhanna, Almanya’ya konuk olması iyi bir fırsattı. Ziyareti sırasında, Münster’te bir kongreye davet edildi. Köln’deki Rum ortodoks cemiyetlerimizin, Hl. Georgios ve St. Dimitrios düzenlediği patrik Hazretlerini karşılama etkinliğinde, cemiyetlerimizin davetlisi olarak Patrik Hazretleri ile ve halkımız ile bir ararya geldik. Bu etkinlikte, para bağışını ve sembolik olarak malların (konteynerlerin) bağışını Patrik Hazretlerine teslim ederek, bu başarılı yardım kampanyasını sona erdirebildik. ZeROChA e.V. yönetim kurulu bu etkinlikte yardım kampanyanın gidiş hattı hakkında bilgiler ve ayrıca bu kampanyayı destekleyen cemiyetlerimize ve yardımda bulunan tüm kardeşlerimize bir teşekkür mesajı vermek amacı ile bir konuşma yapabildi. Bu yardım kampanyasını başarılı olmasını sağlayan birinci sırada, Rum ortodoks halkımıza, Alevi, Sünni ve Ateist kardeşlerimize ve Alman halkına teşekkür ederiz. Ayrıca Köln’den Hl. Georgios ve St. Dimitrios, Hamburg St. Petrus, Avusturya/ İnnsbruck St. Georgios, Stuttgart St. Johannes Der Täufer, Mannheim St. Petrus ve Aschaffenburg’ta St. Paulus cemiyetlerimize büyük bir teşekkür borçluyuz. Kutsal Patrik Hazretleri, Suriye’deki savaş mağdurları adına “Antakyalı Rum Ortodoks Hristiyanların Kültür Koruma ve Genişletirmenin Merkez Konsey’ine” (ZeROChA) teşekkür edererek gelecek organizasyonlarımızda başarılar dileyerek etkinlikten ayrıldı.

 ZeROChA e. V. Yönetim Kurulu