ZeROChA e. V. ZeROChA e. V.

Kitap Tanıtımı „Peacemaker, Savaşım, Barışım ve Geleceğimiz“

Tarih : 19. 04. 2018
Etkinlik Yer : Einstein Kültür Evi, Münih / Almanya
Yazar : Simon jacob
Yayınevi : HERDER
Konuşmacılar :

Firas Modad, Direktör MENA, Country Risk, IHS Markit, Modad, Ülke risk yöntemi alanında dünyanın en saygın analistlerinden biridir. Dünya’nın en büyük Market araştırma firması IHS’de ekibi ile islami finans, ekonomik ve askeri gelişmeler, altyapı ve aşırılık olan önemli faktörlerde hem politik kurumlar, hem de askeri veya kürüsel şirketler müşterileri arasındadır. Yazar Simon Jacob ve Firas Modad uzun süredir kişisel bir dostluk sürdürmektedirler.

HERDER Yayınevi’nden Simon B.

Piskopos Julius Hanna Aydın

Nilüfer Koç, Siyasi Bilim dalından, Ulusal Kürdistan Kongre Ko – Başkanı

Dr. Berthold Gees, Almanya’nın en büyük vakıflarından olan „Konrad Adanauer Stiftung’ta“ Latinamerika, Afrika ve Asya için genç Multiplikatörler Burs Program sorumlusu ve aynı zamanda „Almanya, Oryenral Hristiyanların Merkez Konsey’inde“ Danışma bölümünde üye ve Merkez Konsey’in Editör bölümün sorumlusudur.

Fatemeh Taheri, İran – Sanat ve inanç

Nashwan Alhadaay, Nefrete karşı spor

Zare Kakoyan, Ermenistan’da Ezidiler

Anastasia Dick, pontus rum ve yazar

Yeksa Bekircian, Sanatsal eylem

Grup 12thMemoRise, Müslüman ve genç üyelerinden ulaşan bu grup, radikal ve fanatik islamcılara karşı çabalayan, barışçıl bir islam’ın yayılmasını sağlamayı hedefleyenlerdendir.

Simon Jacob, moderasyon

Misafirler: sanat, politik, gazetecilik dalarından, Almanya’nın azınlık vakıf temsilcileri ve Simon jacob’un samimi arkadaşları ve yoldaşları.

Kitabın Konusu: Simon Jacob yıllardır Suriye, Irak veya İran gibi ülkelerden seyahat ediyor. Önemli bir klanın üyesi olarak, başkalarına asla ulaşamayacak yerlere gelir. Orada insanlarla konuşur ve daima barış arayışındadır. Ayrıca Yolculuğu bu savaş bölgelerinin dehşetlerini de anlatıyor. Ama daha da fazlası, bu kitap barışın gerçekten nasıl mümkün olduğunu gösteriyor. Her şeyden evvel bugünlerde cesaret, umut, motive ve daha iyi bir gelecek için bir mesaj veriyor. Simon Jacob bu mücadelede Irak ve Suriye’de sadece bir şey bulmuştur ve bu da insanlıktır.

Münih’te Perşembe günü adeta çok sıcak ve güneşli bir gündü. Sanki yüce Tanrı, bu kitabın aktardığı hedefi, ortadoğu’da, dünya’da, dinler ve çeşitli kökenler arasında BARIŞIN nasıl sağlanabileceğini aktaran ve bu ideolojiyi savunaları, din ve ırk bakmaksızın, barışa susuz kalanları bir çatı altına toparlayan bu kitabı, destekliyor diye bu havada bize sinyalini vermiş gibi oldu. Yazar Simon jacob, Almanya, oryental hristiyanların merkez konsey kurucusu ve başkanı, gazeteci yazar ve barış için son yıllarını harcamış, ortadoğu’da Irak, Suriye’de savaş alanlarında mağdur insanlar için hayatını uzun yıllar boyunca peacemaker projesi için tehlikeye atmış birisidir. Almanya’nın önden gelen TV kanalı ARD için, defalarca ortdoğunun savaş alnalarını alman izliyecelerini gerçekleri aktarma amacı ile TV ekiplerine eşlik etmiş ve bu hususta önemli röportajlara imzasını atmıştır. Oryental Hristiyanların Almanya’da sesini duyurmaya hedefleyen ve alman politkasını etkileyen kişiler ile devamlı siyasi temaslar içindedir. Bu kitap, yazarın ortadoğuda sadece savaşı değil, savaş içinde barış dolu mucizevi hikayeleri anlatmaktadır. Kitap tanıtım akşamında konuşmacıların seyircilerine aktardığı deyinlerimini büyük bir ilgi ile karşılandı. Firas Modad’ın konuşması adeta etkiliciydi. Modad, politik alanlarında dünyaca popüler bir analistir. Bilhassa müslüman dinine mensup olan konuşmacılar, dinler arasında barışın nasıl elde edilebileneceğine aktarmaları büyük bir ilgi gördü. Sanatasal eylem bölümünde Yeksa Bekircian muteşem sesi ve bir ermeni parçası ile misafirleri adeta büyüledi. Bekircian, ermeni asılı Almanya, oryental hristiyanların merkez konsey yönetim kurul üyesidir.

Film Gala: „Hasan ve Simon Barışı Arıyorlar: Barış yolu, genç Suriye’liler savaştan evvel evlerinden kaçan, savaş, aşırılık, barış ve insanlığı anlatan kısa bir belgeseldir. Bu amatör belgesel, katolik kilisenin projesidir. Film kitapteki bir bölümün üzerine inşa edilmiş, yazar Simon jacob „12theMemoRise grubundan Hasan ile yaşadıklarını anlatıyor. Simon Türkiye’de Hristiyan olarak dünya gelmiş, Hasan Müslüman olarak Irak’ta dünya gelmiş, ikisini de ilgilendiren sorulara cevap bulmak için ortadoğu’ya yola çıkmışlardır.

Kitabı sipariş edebileceğiniz Kitap ev siteleri:
Amazon: 
https://www.amazon.de/Peacemaker-Krieg-Friede…/…/ref=sr_1_1…
Herder: 
https://www.herder.de/…/peacemaker-klappenbro…/c-28/p-12828/
Thaila: 
https://www.thalia.de/…/si…/EAN9783451379048/ID85293392.html

Ferit Yuhanna Tekbaş
Antakyalı Hristiyan Rum Ortodoks Kültür Koruma Merkez Konsey (ZeROChA e. V.) Yönetim Kurul Üyesi www.zerocha.org
Almanya, Oryental Hristiyanların Merkez Konsey (ZOCD e. V.) Yönetim Kurul Üyesi www.zocd.de